Masaż limfatyczny
Jego celem jest usprawnienie przepływu krwi oraz limfy, a tym samym zlikwidowanie obrzęków, co spowodowane jest poprawą krążenia chłonki.
Podczas zabiegu usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej. Zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne.
Masaż limfatyczny, czyli inaczej drenaż polega na uciskaniu i pocieraniu skóry poprzez zastosowane określonych technik oraz specjalistycznych ruchów.
Drenaż limfatyczny to inaczej masaż uciskowy. Zalecany w czasie obrzęków limfatycznych. Jego zadaniem jest usprawnienie pracy układu krwionośnego. Należy więc do zabiegów z działu fizjoterapii.
Istnieją dwie możliwości przeprowadzenia drenażu. Może być przeprowadzony ręcznie, przez profesjonalnego masażystę, albo przy użyciu maszyny do sekwencyjnego masażu uciskowego.
Dzielimy je na:
- manualny
- mechaniczny.
Pierwszy polega na wykonywaniu delikatnych ruchów dłoni w kierunku przepływu limfy.
W drugim zabiegu dochodzi do za przemiennego wpuszczania powietrza do specjalnych mankietów.
Fizjologiczny przepływ chłonki wymaga wolnego, lecz stanowczego tempa, unikając nadmiernego rozgrzania tkanek. Większość naczyń limfatycznych, na które mamy wpływ podczas zabiegu znajduje się tuż pod skórą, dlatego drenaż wykonujemy z umiarkowaną siłą.
Jakie działanie ma drenaż limfatyczny?
Ma wiele zalet:
- pobudza krążenie krwi,
- zmniejsza obrzęki kończyn,
- usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii,
- redukuje cellulit,
- poprawia przepływ chłonki w układzie chłonnym,
- oczyszcza organizm,
- ujędrnia oraz uelastycznia skórę.
Wskazania:
- zespół ciężkich nóg,
- profilaktyka żylakowa,
- poprawa odżywienia skóry,
- obrzęk tłuszczowy,
- cellulit,
- detoksykacja organizmu.