info@vital-masaz.pl

+ 48 732 926 343

masaże terapeutyczne lecznicze klasyczny relaksacyjny gabinet masażu
11 lipca 2024

Masaż leczniczy

Masaż jako jedna z metod pracy z ciałem,znajduje obecnie zastosowanie w relaksacji, kosmetyce i sporcie. Swoją popularność zawdzięcza jednak leczniczemu wpływowi na organizm. Masaż leczniczy można określić jako metodę leczenia fizykalnego wewnętrznych i zewnętrznych przyczyn i objawów chorobowych. Wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm przez zastosowanie wielu ruchów, chwytów i opracowań, których celem jest nie tylko leczenie ale też zapobieganie wielu chorobom.Masaż leczniczy ma swoje zastosowanie w rehabilitacji pourazowej, pomaga korygować wady postawy, poprawia zakres ruchu w stawach po dłuższym unieruchomieniu pacjenta. Jest szeroko stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego i krążeniowego, poprawia wydolność serca, wzmacnia mięśnie, działa kojąco na układ nerwowy. Stanowi podstawowy element w leczeniu chorób zawodowych.

 

W zależności od schorzenia, terapia z wykorzystaniem masażu leczniczego jest dobierana indywidualnie do każdego klienta. Cel jaki ma być osiągnięty będzie wpływał na rodzaj zastosowanego masażu. Najbardziej znanym masażem leczniczym jest masaż klasyczny. Można go stosować całościowo lub miejscowo. Działa przeciwbólowo, poprawia krążenie, wzmacnia układ mięśniowy. Jest zalecany do pracy z układem ruchowym, zmianami zwyrodnieniowymi i wadami postawy, przywraca prawidłową pracę mięśni. Często wzbogacany jest o techniki manualne i stanowi podstawę do pracy z punktami spustowymi.

 

Kolejnym masażem powszechnie stosowanym w lecznictwie jest masaż segmentarny. Wykonuje się go osobno lub łącznie z masażem klasycznym. Polega on na ściśle określonych chwytach i ruchach dłoni masażysty w odpowiedniej kolejności, mających na celu wykrywanie i usuwanie zmian i przyczyn chorobowych na drodze odruchów wg zasad unerwienia segmentarnego. W odróżnieniu od masażu klasycznego, znajduje on zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.

Chcąc pracować z układem mięśniowym zalecane jest wykorzystanie do tego celu masażu izometrycznego. Polega on na pracy z mięśniami w czasie ich napięcia i rozluźnienia. Masaż ten ma zastosowanie u pacjentów po dłuższym unieruchomieniu na skutek urazu. Celem jest tu przywrócenie sprawności mięśni i wzmocnienie wydolności mięśniowej. Charakter pracy powoduje, że masaż izometryczny jest także popularny u sportowców.W przypadku nadmiernego napięcia mięśni i potrzeby ich szybkiego rozluźnienia, zastosować można terapię punktów spustowych. Masaż ten opiera się na miejscowym działaniu mającym na celu usunięcie przyczyn bólowych wywołanych uciskiem nadmiernie napiętych mięśni na zakończenia nerwowe. Terapeuta wykonując m.in. techniki uciskowe doprowadza do większego ukrwienia i dotlenienia głębokich partii mięśni. W ten sposób następuje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie bólu wywołanym brakiem elastyczności mięśniowej.

Odrębnym masażem, lecz wciąż zaliczanym do grupy masaży leczniczych jest drenaż limfatyczny. Ta przeciwobrzękowa terapia jest zalecana w przypadku problemów z wydolnością układu limfatycznego. Stanowi podstawę w rehabilitacji po zabiegu mastektomii. Masaż stosuje się miejscowo lub całościowo i polega on na poprawie pracy naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych.

 

Masaż leczniczy dotyczy również konkretnych jednostek chorobowych, gdzie zasady terapii przypisane są określonemu schorzeniu. Do takich masaży zaliczyć można np. masaż twarzy po przebytym udarze lub masaż w rwie kulszowej. W takich przypadkach terapeuta pracuje miejscowo usprawniając daną partię ciała bądź działając przeciwbólowo. Na odrębną charakterystykę zasługuje masaż kręgosłupa. Obejmuje on całość bądź fragment pleców w zależności od schorzenia. Migrenowe bóle głowy, drętwienie rąk, płytki oddech, ból w klatce piersiowej często wywołane są napięciami w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa. Za drętwienie nóg, rwę kulszową odpowiedzialny może być odcinek lędźwiowy i krzyżowy. Masaż kręgosłupa zalecany jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych, wad postawy, dyskopatii, przepuklin i urazów. Często wykonywany u osób skarżących się na bóle pleców wywołane długotrwałą pracą siedzącą lub stojącą. Najlepsze efekty masażu leczniczego uzyskujemy systematycznie korzystając z serii zabiegów. Zaleca się od 10 do 15 masaży w odstępach czasowych nie dłuższych niż 3 dni. Po takiej serii konieczna jest przerwa potrzebna na regenerację organizmu i ocenieniu efektów pracy.

 

Obecnie możemy wyróżnić ponad 50 metod pracy z ciałem mających leczniczy charakter. Coraz częściej masaż leczniczy wzbogaca się o elementy masażu powięziowego, akupresury, terapii manualnej czy gimnastyki leczniczej. Pozwala to masażyście na indywidualne podejście do pracy i poprowadzenie skutecznej terapii dostosowanej do każdego klienta.Aby praca masażysty z pacjentem była efektywna a rezultaty długotrwałe, ważne jest przestrzeganie określonych zasad postępowania w lecznictwie. Zasady te dotyczą metod, technik, wskazań i przeciwwskazań do wykonywania zabiegu masażu leczniczego.

 

Do przeciwwskazań zaliczyć możemy:

  • stany gorączkowe,
  • krwotoki,
  • choroby zakaźne,
  • choroby skóry i przerwania ciągłości skóry,
  • ostre stany zapalne,
  • wczesne stany po złamaniach kości, łamliwości kości oraz zapalenie szpiku kostnego z przetokami,
  • jamistość rdzenia,
  • wczesne stany po naderwaniach lub zerwaniach ścięgien i mięśni,
  • owrzodzenia i stany ropne,
  • zapalenie żył, tętniaki, świeże zakrzepy, zaawansowana miażdżyca,
  • niewyrównane wady serca,
  • ubytki neurologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • okres ciąży,
  • choroba Burgera w III i IV stadium,
  • po operacyjnej korekcji skoliozy z wykorzystaniem rozwórki Harringtona lub za pomocą wiórków kostnych.

 

Niezwykle istotną kwestią w trakcie trwania całej terapii jest prawidłowa komunikacja między pacjentem i terapeutą. Jeżeli udajesz się na zabieg masażu leczniczego nie wahaj się mówić masażyście o swoich obawach i odczuciach. Terapeuta uwzględni Twoje spostrzeżenia a sama terapia przyniesie lepsze efekty. Zapraszamy do gabinetu Vital w Sosnowcu na indywidualnie dobrany do Twoich potrzeb masaż leczniczy.

Misja gabinetu

Przywracanie zdrowia i wewnętrznej równowagi poprzez profesjonalne masaże dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta

Odwiedź mnie

Skontaktuj się ze mną

mail: info@vital-masaz.pl

tel. +48 732 926 343

ul Kalinowa 171

41-208 Sosnowiec